DHA Muhabiri Nilüfer Demir’e BM Gazeteciler Derneği’nden ‘Altın Ödül’

Suriyeli sığınmacılar krizinin simgesi haline gelen 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin fotoğraflı haberiyle tüm dünyada yankı uyandıran DHA muhabiri Nilüfer Demir Birleşmiş Milletler (BM) Gazeteciler Derneği’nin (United Nations Correspondents Association-UNCA) “altın ödül”ünü New York’ta düzenlenen bir törenle aldı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve kendisinin görev süresinin dolmasının ardından görevi devralacak Antonio Guterres, İngiltere’nin eski başbakanlarından James Gordon Brown, BM Genel Kurul Başkanı Peter Thomson, Türkiye ve ABD’nin BM Daimi Temsilcileri Büyükelçi Feridun Sinirlioğu ile Samantha Power’ın yanı sıra ABD Amerikalı ünlü oyuncu ve BM Barış Elçisi Leonardo DiCaprio, çok sayıda diplomat ve gazetecilerin de katıldığı UNCA ödül töreni, dün akşam New York’un ünlü mekânlarından Cipriani’de yapıldı. Genel Sekreter Ban Ki Moon, ödül kazanan gazetecileri tek tek kutlayarak, kendileri ile birlikte fotoğraf ve görüntü çektirdi. Gecede Nilüfer Demir’e ödülünü UNCA Başkanı Giampaolo Pioli sundu.

ban ki moon

Alman Deutche Welle televizyon kanalından Martin Jay de aynı ödüle layık görülürken, Zimbabwe’den Küresel Güney Gelişim Dergisi muhabiri Ray Mwareya “gümüş” ve Kenya’dan Dış Politika Dergisi muhabiri Ty McCormick de “bronz” ödül aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ödül alan gazetecileri tek tek kutlayarak, insanlık adına yaptıkları katkılar için kendilerine teşekkür etti. Seçkin davetlilerin katıldığı gecede Amerikalı Hollywood yıldızı ve BM Barış Elçisi Leonardo DiCaprio’ya da Küresel Vatandaşlık Ödülü verildi. DiCaprio’ya ödülünü ikinci dönem görev süresi yakında dolacak olan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile UNCA Başkanı Pioli verdi.

DHA Muhabiri Nilüfer Demir, ödül töreninden sonra yaptığı açıklamada ş içinde yaşayan bir dünyada gazetecilik yapmayı umduğunu söyleyen Nilüfer Demir “Bu ödülü, artık yeryüzündeki herkesin sorunu haline gelen sığınmacıların dramını, dünyanın her yerindeki özverili çabalarıyla duyurmaya çabalayan tüm meslektaşlarım adına alıyorum.” dedi. Demir, ‘Ben bugün küçücük bir çocuğun görüntülerini dünyaya aktardığım için buradayım. O fotoğrafı çekerken işlenen insanlık suçuna tanıklık ettim. Vatanından, evinden olmuş bu küçük çocuk çaresizliğin yarattığı büyük göçün temsilcisi olmuştu. Daha iyi bir hayat için yollara düşen ailesinden ayrılmıştı. Bölünen bir ailenin kumsaldaki büyük dramıydı. Alan’ın kaybettiği hayatı liderleri harekete geçirdi. Bu dram, Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği’nden bana altın ödül getirdi. Bu ödülü Doğan Haber Ajans ve Türkiye adına almaktan gurur duyuyorum’ diye konuştu.

Demir, Alan’ların cansız bedenlerinin ıssız kıyılara vurmadığı, başka çocukların bedenlerine şarapnel parçalarının saplanmadığı günlerde gazetecilik yapabilmeyi dilediğini de sözlerine ekledi.

TIME: Sığınmacı krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor

DHA muhabiri Nilüfer Demir’in fotoğrafını “Bütün zamanların en etkili 100 Fotoğrafı” arasına alan TIME dergisi, açıklamasında fotoğrafın gücünü Avrupa ve dünya basının ilk sayfalarında manşetlerde yer almamasına rağmen, asıl olarak sosyal medyada, özellikle Facebook ve Twitter üzerinden fotoğrafın farklı versiyonlarını paylaşmış olan okuyucu ve izleyicilerin yarattığı etkiden aldığını aktardı.

TIME açıklamasında, “Bu fotoğraf, hareketsiz bir görüntünün ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini hiç olmadığı kadar kanıtlamış oldu” dedi.

TIME açıklamasında, “Sığınmacı krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor” diye söz ettiği Alan Kurdi haber ve fotoğrafının, kriz üzerine tartışmalara egemen olarak, görüşmeleri ulaşabileceği en üst etki düzeyine ulaştırdığı belirtildi.

Cameron: Hepimizin aklından uzun süre çıkmayacak bir görüntüydü

Dönemin İngiltere Başbakanı Cameron, DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği Suriyeli Alan bebeğin fotoğrafıyla ilgili, “Hepimizin aklından uzun süre çıkmayacak bir görüntüydü. Biz de bu görüntülerin tekrarlanmaması için neleri değiştirebiliriz neler yapabiliriz konularında çalışıyoruz” demişti.

Dünya basını geniş yer verdi

Fotoğrafın yayınlanmasının ardından dünya basını, DHA muhabiri Nilüfer Demir’e geniş yer ayırdı. Suriyeli küçük Alan Kurdi’nin fotoğraflarını çeken Nilüfer Demir ile yapılan röportajı yayınlayan İsviçre’nin Blick gazetesi Demir’in “Üç yaşındaki Alan Kurdi’nin cesedini gördüğüm zaman damarlarımdaki kanın donduğunu hissettim.. Bu benim meslek hayatımın en üzücü ve en karanlık günüydü” dediğini yazdı.

DHA muhabiri Nilüfer Demir, Alman basınında da geniş yer buldu. Tüm dünyayı etkileyen fotoğrafı DHA’dan Nilüfer Demir’in çektiğini yazan Alman basını, Alan Kurdi ile ilgili verdikleri haberlerde Demir’in o esnada neler düşündüğüne ilişkin görüşlerine yer verdi.

Die Welt: Tüm dünya Allan’ın fotoğrafından etkilendi

Alman Die Welt gazetesi, “Tüm dünya Allan’ın fotoğrafından etkilendi. Bunu Türk fotoğrafçı Nilüfer Demir çekti. Demir’in fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı uyandırdı” dedi ve Nilüfer’in Demir’in, “O’nun için yapabileceğim bir şey yoktu. Yapabileceğim tek şey yerde yatan bedeniyle çığlığını duyurabilmekti. Ben de bunu ancak deklanşöre basarak yapabileceğime inandım ve o anın fotoğrafını çektim. 100 metre ilerisinde abisi Galip yerde yatıyordu” sözlerine yer verdi.

Focus.de: O an yapılabilecek bir şey yoktu

Fotoğrafı Nilüfer Demir’in çektiğini hatırlatan Focus Online, Demir’in “Üç yaşındaki Aylan Kurdi’yi gördüğümde damarlarımdaki kan dondu. O an yapılabilecek bir şey yoktu” sözlerini öne çıkartarak, Demir’in o an yaşadığı çaresizliğe dikkat çekti.

Bild: “Kalbimize hitap eden fotoğrafı o çekti”

Almanya’nın ne çok okunan gazetesi Bild, muhabiri John Putenpurachal’ın DHA muhabiri Nilüfer Demir ile Bodrum’da yaptığı röportajı yayınladı. “Tüm Dünya’yı duygulandıran resmi 29 yaşındaki Türk gazeteci Nilüfer Demir çekti” diyerek Demir’i tanıtan gazete, DHA muhabirinin “Hemen hemen her gün sahile gelirim ve buralarda geçtiğimiz yıllarda çok ceset gördüm, ama bir çocuk cesedini ilk kez gördüm” sözlerine yer verdi.

Rheinische Post: “Çocuğun sessiz çığlığını duyurmak istedim”

Rheinhische Post gazetesi DHA muhabiri Nilüfer Demir’in “Çocuğun sessiz çığlığını duyurmak istedim” cümleleriyle verdiği haberde “Resimleri tartışıldı. Fakat ölü mülteci çocuğun Bodrum kumsaldaki resmi dünyadaki sayısız medya organınca yayınlandı. Fotoğrafı çeken DHA muhabiri Demir fotoğrafı çekerken hissettiklerini bize anlattı” ifadeleri yer aldı.

Stuttgarter Zeitung: “Kanım dondu”

Nilüfer Demir’in, “Kanım dondu” cümlesinin başlık olarak kullanıldığı Stuttgarter Zeitung haberinde, çekilen fotoğrafın, boğulan tüm mülteciler adına bir sembol haline geldiği yer aldı. DHA muhabiri Demir’in fotoğrafı çektiği belirtilirken, Demir’in fotoğrafı çekerken hissettiklerini anlatması ayrıntılı bir şekilde yer aldı.

Gecede ayrıca Türk Hava Yolları New York Genel Müdürü Cenk Öcal iki kişilik yurt içi uçak bileti ve bir haftalık konaklama hediyeli bir çekiliş organize etti. 

Kaynak

Doğan Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir