Sinirlioğlu, DHA Muhabiri Nilüfer Demir ile ABD’de görüştü

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, ABD’de bulunan DHA muhabiri Nilüfer Demir’e ve Alan Kurdi fotoğrafına değinerek, ‘Alan Kurdi fotoğrafı dünyada gündem oluşturdu’ dedi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Suriyeli sığınmacı krizinin simgesi haline gelen Suriyeli 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin kıyıya vuran cansız bedeninin fotoğrafını çeken DHA muhabiri Nilüfer Demir ile ABD’de görüştü. BM Gazeteciler Derneği (UNCA) tarafından ‘altın ödül’e layık görülen ve bu akşam düzenlenecek törende ödülünü almak için eşi Cenk Demir ile birlikte New York’ta bulunan Muhabir Nilüfer Demir’i makamında kabul eden Sinirlioğlu, Demir’in çektiği fotoğraf ve yaptığı haberle ‘tarihe tanıklık ettiğini’ söyledi.

“TARİHİ BİR FOTOĞRAF”

Büyükelçi Sinirlioğlu, cansız bedeni Bodrum sahiline vuran Alan Kurdi fotoğrafının tüm dünyanın gözünü Suriyeli sığınmacılar konusuna çevirmesini sağladığını belirtti. Sinirlioğlu, Demir’in çektiği Alan Kurdi fotoğrafı ile ilgili olarak, “Dünyada gündem oluşturan bir fotoğraftı. Bazen bir fotoğraf her şeyden önemli olabiliyor. İnsanların vicdanına dokunan bir fotoğraftı. Dolayısı ile burada, Birleşmiş Milletler basın mensuplarının bunu, o fotoğrafı ödüle layık görmeleri bizi sevindirdi ama bu bir hakkın teslim edilmesiydi. Her bakımdan Suriye’deki insanlık dramı ileride hatırlanırken akılda kalacak karelerden biri olacak ve tarihi bir fotoğraf olacak o fotoğraf. Tebrik ediyorum Nilüfer’i” şeklinde konuştu.

Kaynak

Doğan Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir